Czy system klasy ERP może usprawnić działanie firmy?

Coraz częściej duże i mniejsze przedsiębiorstwa korzystają z bogatej oferty wysokiej klasy systemów informatycznych. Czy jednak wdrożenie takiego programu zawsze jest opłacalne? Jak poznać dobrej jakości system klasy ERP?

System ERP, to wysokiej klasy systemy informatyczne zajmujące się planowaniem zasobów przedsiębiorstwa, ang. enterprise resource planning. Pozwala on kontrolować pracę przedsiębiorstwa w wielu obszarach, wszystko to zależy od tego, ile modułów dany system posiada. Podstawowym elementem każdego systemu ERP jest baza danych, która zazwyczaj jest elementem wspólnym dla wszystkich pracowników. Pozostałe najczęściej spotykane moduły obejmują takie obszary jak: magazynowanie, śledzenie realizowanych dostaw, planowanie i sterowanie produkcją, zarządzanie jakością , finanse i księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi (kadry i płace), controlling, czyli zarządzanie projektami. Jak więc widzimy spektrum możliwości nowoczesnych systemów ERP jest niezwykle szerokie i obejmuje wiele niezbędnych do poprawnego działania firmy funkcji. Nie ma więc wątpliwości że systemy klasy ERP usprawniają działanie każdego przedsiębiorstwa. Jedynym jej minusem mogą być duże koszty wdrożenia tego typu rozwiązania, a także prowadzenie kursów doszkalających pracowników. Po pewnym czasie koszty te jednak się zwracają, a wdrożony system przynosi firmie wyraźne korzyści widoczne we wzroście majątku przedsiębiorstwa.

Wybierając odpowiedni program ERP dla naszego przedsiębiorstwa powinniśmy kierować się przede wszystkim sprawdzonymi markami, które pochwalić się mogą dużą skutecznością. Jednym z takich programów jest system przygotowany przez firmę Microsoft AX, który od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. System ten jest w pełni kompatybilny z wszelkimi programami firmy windows, a także z łatwością dostosowuje się do nowoczesnych urządzeń takich jak laptopy, tablety czy smartforny, co sprawia, że niemal cały czas możemy kontrolować zmiany zachodzące w naszej firmie, bez względu na to, gdzie w danym momencie się znajdujemy.