Do czego służy 3-arm balanser?

Inna nazwa pod jaką możemy znaleźć balanser to obciążnik sprężynowy. Nazwa ta doskonale dookreśla nam to jak balanser jest zbudowany i do czego może tak dokładnie nam służyć.

Balanser zbudowany jest z odciążnika sprężynowego, który dodatkowo wyposażony jest w specjalne zabezpieczenia, które chronią przenoszony czy podtrzymywany ładunek czy materiał przed upadkiem. Dodatkowo są one także wzbogacone w obrotowy hak górny, który zabezpiecza ładunek w razie pęknięcia sprężyny. Balansery sprężynowe są również wyposażone w ręczną blokadę linki, która z pewnością ucieszy osoby nie ufające do końca technice. Najnowsze tego gatunku sprzęty umożliwiają sterowanie balanserem i przenoszonym ładunkiem z poziomu operatora, co zdecydowanie czyni pracę łatwiejszą, bezpieczniejszą i przyjemniejszą dla każdego.

Głównym jednak zadaniem balansera jest podwieszanie różnego rodzaju urządzeń na dużych wysokościach, co zdecydowanie odciąża pracownika. Sprzęt ten ma za zadanie
równoważenie ciężaru podwieszanych narzędzi. Balansery przejmują ciężar podwieszonego urządzenia przez co jednym z wielu plusów jest fakt, że praca osoby obsługującej urządzenie jest mniej męcząca i dużo lżejsza.

3-arm balanser ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, krótko mówiąc wszędzie tam, gdzie potrzebne jest podwieszenie różnego rodzaju narzędzi na wysokości w celu dokończenia pracy. Drugą branżą w której z chęcią są one wykorzystywane jest przemysł mięsny, ponieważ balanser świetnie sprawdza się w roli urządzenia, które podwiesza niezbędne elementy na linii ubojowej – na przykład piły do rozbioru mięsa i przepoławiania tusz. Balansjer to urządzenie mobilne znajdujące zastosowanie w wielu branżach, nic więc dziwnego, że mamy do wyboru tak wiele ich rodzai – możemy wybrać balansery ze względu na napięcie głównej sprężyny, zakres podnoszenia od 900 aż do 3000 mm. Niektóre modele cechują się zróżnicowanym mechanizmem blokującym polegającym na zwijaniu linki, które to umożliwia pracę bez naprężeń linki, na przykład we wnętrzu samochodu. Krótko mówiąc wa przypadku takiego sprzętu blokada jest uruchamiana mechanicznie, przez powolne wsuwanie krótkiego odcinka linki do obudowy. Natomiast blokowanie zwijania jest anulowane przed pociągnięcie tejże linki na dół. Często są one także wyposażone w bezpiecznik, który uniemożliwia upadek podnoszonego elementu nawet w razie jego upadku z dużej wysokości w przypadku awarii sprężyny. Wszystkie balansery zapewniają natomiast zrównoważenie ciężarów od 0,2-180 kg.