masterm invest

Inwestycje w mieszkania

Polski rynek nieruchomości od wielu lat rozwija się bardzo prężnie, efektywnie i różnorodnie. Szczególnie w dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na nowe mieszkania i domy rzeczywiście rośnie. Co ciekawe niektóre osoby inwestują w zakup nieruchomości nie tylko po to, by w niej zamieszkać. W studenckich miastach, takich jak Poznań, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk lokale mieszkalne kupowane są stricte pod wynajem. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zainwestować pieniądze w dość pewne źródło i jednocześnie czerpać z niego regularne zyski. Warto jednak pamiętać, że kupno nieruchomości mieszkalnej pod wynajem wcale nie musi się opłacać. Jeśli faktycznie chcemy zdecydować się na taki krok, lepiej zawczasu sprawdzić rynek. Liczy się przede wszystkim dobra lokalizacja, metraż mieszkania czy stan jego wykończenia.

Lokalizacja mieszkania kupowanego pod wynajem

Jeśli chcemy przyciągnąć potencjalnych najemców, powinniśmy wybrać przede wszystkim interesującą lokalizację. Nawet jeśli mieszkanie znajduje się z dala od centrum, bliskość przystanków komunikacji miejskiej rozwiąże problem. Oczywiście im bliżej centrum, tym zainteresowanie nieruchomością będzie większe. Z drugiej strony lokal w okolicy ruchliwych i głośnych ulic może obniżyć nasze szanse na szybkie znalezienie najemcy.

Metraż mieszkania a opłata za wynajem nieruchomości

Wybierając metraż mieszkania zazwyczaj lepiej decydować się na zakup kilkupokojowych mieszkań. Są one dużo droższe, jednak – jeśli dysponujemy wolnymi środkami – mogą być bardziej opłacalne. Mając trzy pokoje możemy je wynająć nawet 6 osobom. W przypadku kawalerek czy standardowych mieszkań dwupokojowych liczba potencjalnych najemców waha się między jedną a 4 osobami. Jak nietrudno się domyśleć, im więcej osób, tym większa kwota otrzymywana za wynajem.

Stan wykończenia nieruchomości na wynajem

Jeśli chodzi o nowe inwestycje Poznań czy Warszawa mogą nam zaoferować sporo ciekawych ofert. Podobnie jest zresztą w innych dużych miastach. Standard wykończenia nieruchomości deweloperskich z reguły jest dość zadowalający. Jeśli chcemy od razu wynająć mieszkanie, lepiej zdecydować się na zakup lokalu „pod klucz”. Za taką opcję zapłacimy więcej, ale nie będziemy musieli na własną rękę prowadzić prac wykończeniowych. Deweloper nie tylko pomaluje ściany i założy podłogi, ale również zadba o montaż mebli kuchennych czy armatury w łazience. Jeśli chodzi o meble do salonu, sypialni czy innego pomieszczenia, zazwyczaj musimy zadbać o nie sami. Warto jednak spróbować wynająć mieszkanie bez łóżek, szaf czy biurek. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że najemca dysponuje własnymi meblami, na przykład z poprzedniego mieszkania.

Jak się zatem okazuje, inwestycja w nieruchomości mieszkalne może się opłacić. Warto jednak pamiętać, że zakup lokalu w dobrej lokalizacji – najlepiej z rynku pierwotnego – przyniesie nam więcej korzyści. Osoby wynajmujące mieszkania liczą przede wszystkim na dobrą cenę i dobry standard. Jeśli chcemy znaleźć najemców, powinniśmy takie oczekiwania spełniać.