Jakie zalety płyną z nauki muzyki?

Z pewnością wielu z nas pamięta czasy szkoły podstawowej kiedy uczyliśmy się gry na instrumentach lub gdy byliśmy zmuszani do nauki pewnych piosnek, być może wspomnienia te sprawiły, że nie zapałaliśmy miłością do muzyki. Był to duży błąd, ponieważ jak udowadniają naukowcy muzyka ma na nas niesamowity wpływ.

Jak zaznaczają nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy muzyka ma pozytywny wpływ na dziecko nawet przed jego urodzeniem. Słuchanie klasycznej muzyki sprawia, że tętno naszego dziecka się uspokaja. Jest ono bezpieczniejsze i spokojniejsze. Kojące dźwięki muzyki Bacha czy Mozarta sprawiają, że także przyszłe mamy pozbywają się wszelkiego stresu. Po narodzinach dziecka dalej warto kontynuować tę muzyczną edukację i załączać muzykę kiedy tylko to możliwe. Gdy dziecko podrośnie warto wprowadzać gry i zabawy edukacyjne bazujące na rytmice i muzyce, które sprawią, że dziecko świetnie się bawi, ćwiczy koordynację i koncentrację. Przykłady zajęć znajdziemy w sieci, ale jeżeli nie czujemy się kompetentni możemy zapisać dziecko na zajęcia z rytmiki w żłobku czy przedszkolu.

Warto obserwować dziecko, jeżeli kontakt z muzyką sprawia mu radość – śmieje się, powtarza słowa, wystukuje rytm, być może przejawia talent muzyczny. Nie zmarnujmy go. Warto wtedy szczególną uwagę poświęcić pasji dziecka. Już w wieku pięciu lat możemy go zapisać na proste zajęcia między innymi z gry na keyboardzie, czy skrzypcach. Wszystko zależy od upodobań naszego dziecka, niech ono decyduje na czym chce grać. Jeżeli uważamy, że wykazuje ono ponadprzeciętne umiejętności zapiszmy go do szkoły specjalnie dla niego dostosowanej. Poznań szkoły muzyczne ma na bardzo wysokim poziomie. Pochwalić się może nie tylko szkołami prywatnymi, ale państwowymi szkołami pierwszego i drugiego stopnia, a także Akademią Muzyczna. Jak więc widać, nasze dziecko ma w stolicy Wielkopolski wspaniałe warunki do rozwoju.

Dlaczego warto edukować dziecko w kierunku muzycznym? Gra na instrumencie rozbudza kreatywność, uczy dziecko wrażliwości na piękno i pozwala wyrażać emocje, a także relaksuje po całym dniu. Co więcej grając na instrumencie dziecko uczy się koncentracji, abstrakcyjnego myślenia, cierpliwości i wytrwałości – jest więc prawdziwą szkołą charakteru. Pomaga także dziecku konstruktywnie spędzić wolny czas i poznać osoby o podobnych upodobaniach. Nauka w szkole muzycznej sprawi, że dziecko stanie się bardziej pewne siebie, ponieważ gra na instrumencie przynosi wiele samosatysfakcji, a także uczy pokonywania stresu przed wystąpieniami publicznymi. Warto więc zainwestować nieco czasu i pieniędzy właśnie w tę dziedzinę życia naszego dziecka.