Kotły Viessmann Poznań, czyli garść informacji o kotłach gazowych

Nie zawsze w naszym mieszkaniu od razu zamontowany jest kocioł, czasem jesteśmy zmuszeni zamontować go sami. Czym należy kierować się przy jego wyborze? Lepszy będzie kocioł z komorą spalania otwartą, a może kocioł kondensacyjny?

Na pozór kotły gazowe kondensacyjne i kotły tradycyjne (atmosferyczne) są do siebie podobne. W rzeczywistości jednak urządzenia te zasadniczo się od siebie różnią. Przyczyną tej różnicy jest wymiennik ciepła. Drugą rzeczą jaką się różnią te dwa rodzaje kotłów jest rodzaj materiału z którego są wykonane. Kotły atmosferyczne z otwartą lub zamkniętą komorą spalania mają wymienniki wykonane z miedzi lub żeliwa po to, by podczas spalania gazu nie dochodziło do nadmiernego wychłodzenia spalin i powstawania kwaśnego kondensatu. Co prawda ogranicza to korozję, jednak z drugiej strony doprowadza do strat ciepła zawartego w spalinach.

Z kolei kotły kondensacyjne jak na przykład kotły Viessmann Poznań mają wymienniki wykonane ze stali nierdzewnych lub stopu aluminium i krzemu. Kształt i wielkość kotła sprawiają, że spaliny przebywają długą drogę zanim opuszczą urządzenie. Zostają one przez to mocno schłodzone. W wyniku tego dochodzi do skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach i odzyskuje się większą ilość energii cieplnej. Fachowcy nie zalecają na przykład montowania kotła z otwartą komorą spalania w domu, ponieważ pobiera on powietrze z pomieszczenia w którym się znajduje. Jeżeli więc w kuchni lub łazience umieścimy taki kocioł, to spowodujemy znaczne wychłodzenie tychże pomieszczeń. Znacznie lepiej w tych pomieszczeniach sprawdzi się kocioł z zamkniętą komorą spalania. Jak sama nazwa wskazuje, w takim pomieszczeniu komora spalenia została bezpiecznie oddzielona od pomieszczenia. Nie wychładza więc pomieszczenia, ani nie daje możliwości na zatrucie użytkowników tlenkiem węgla.
Kotły kondensacyjne z kolei budzą wiele emocji, ponieważ są dosyć drogie w montażu. Z drugiej jednak strony są w pełni bezpieczne a jego sprawność jest o około 8-10% wyższa od kotła z zamkniętą komorą spalania.