narzędzia

Narzędzia pneumatyczne i elektronarzędzia

Praca ludzkich rąk zapewniła człowiekowi przetrwanie i przez wiele wieków pozwalała tworzyć kolejne wynalazki wpływające na komfort życia. Dziś – dzięki wspomnianym wynalazkom – wykonywanie obowiązków w przestrzeniach przemysłowych czy budowlanych jest nie tylko prostsze, ale również bezpieczniejsze i bardziej efektywne. Nowoczesne narzędzia pneumatyczne oraz elektronarzędzia (bo o nich mowa) zapewniają człowiekowi ergonomiczne stanowisko pracy. Są niezwykle cenne w branżach, w których siła fizyczna czy możliwości człowieka okazują się niewystarczające. Chociażby z tego względu warto wiedzieć co nieco na temat takich urządzeń jak klucze pneumatyczne, nowoczesne wiertarki, specjalistyczne narzędzia, silniki pneumatyczne czy elektryczne narzędzia montażowe.
Kilka słów o silniku pneumatycznym

Praca silnika pneumatycznego polega na przetwarzaniu energii sprężonego powietrza w ruch. Co ciekawe, wykorzystanie wspomnianej metody nie jest wynalazkiem XXI czy nawet XX wieku. Pierwsze silniki zasilane sprężonym powietrzem powstawały już w dziewiętnastym wieku. Stosowane były na przykład przy napędach tramwajowych oraz do zasilania lokomotyw. Obecnie znaczenie silnika pneumatycznego jest oczywiście większe. Wspomniany element wykorzystujemy przy produkcji różnego rodzaju narzędzi stosowanych na przykład do prac remontowych. Można tutaj wymienić między innymi wiertarki, młoty, szlifierki czy różne klucze. Bardzo często narzędzia pneumatyczne wykorzystuje się wtedy, gdy ze względów bezpieczeństwa nie można zastosować standardowych elektronarzędzi.

Kilka słów o elektronarzędziach

Elektronarzędzia wykorzystuje się na co dzień w wielu przestrzeniach (także domowych). Jak sama nazwa niejako wskazuje, są to narzędzia zasilane prądem elektrycznym. Największą zaletą tego rodzaju sprzętów jest ich efektywność. Elektronarzędzia usprawniają pracę i wydajnie zastępują ręczne narzędzia. Warto zresztą zauważyć, że te ostatnie nie podołają niektórym pracom budowlanym czy remontowym.

Balansery a wykorzystanie narzędzi pneumatycznych i elektronarzędzi

Praca z elektronarzędziami i narzędziami pneumatycznymi wydaje się zatem bardzo efektywna i sprawna. Warto jednak pamiętać, że wielogodzinna praca z ciężkimi sprzętami nie poprawia komfortu pracy i nie buduje ergonomicznego stanowiska dla pracowników. Rozwiązaniem przytoczonych problemów okazuje się balanser, o którego zaletach można przeczytać między innymi na stronie http://www.dalmec.pl/pl/posifil-pf,229.html. Jak się okazuje, nowoczesny balanser może odciążyć pracę ludzkich rąk, a co za tym idzie jest w stanie zbudować ergonomiczne stanowisko pracy. Zaletą balansera jest również jego trwałość i łatwość obsługi. Co ciekawe, tego rodzaju udogodnienia cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród firm i działalności. Być może za kilka lat posiadanie balanserów będzie standardem nie tylko dla dużych hal produkcyjnych i magazynów, ale również dla mniejszych spółek zatrudniających raptem kilku pracowników.

Najpopularniejsze narzędzia pneumatyczne

ergonomia pracyKlucze pneumatyczne, szlifierki i wiertarki pneumatyczne wykorzystuje się obecnie bardzo często. Każda osoba pracująca w branży budowlanej ceni sobie również młotki pneumatyczne czy młoty wyburzeniowe. Warto również pamiętać, że do różnych narzędzi możemy zakupić dzisiaj na rynku akcesoria usprawniające pracę. Są to chociażby wspomniane już wcześniej balansery, tak zwane nasadki udarowe, ramiona reakcyjne czy przewody do sprężonego powietrza.

Najpopularniejsze narzędzia elektryczne

Jeśli chodzi o najpopularniejsze narzędzia elektryczne, trudno jednoznacznie wskazać top 10, w której rzeczywiście znajdą się najczęściej wykorzystywane urządzenia. Ważną rolę pełni z pewnością wiertarka, która umożliwia precyzyjne wiercenie otworów w różnych materiałach (takich jak drewno czy metal). Warto oczywiście podkreślić, że na rynku znajdziemy różne typy wiertarek, np. wiertarko-wkrętarkę czy wiertarkę kątową. Do istotnych elektronarzędzi zaliczymy również szlifierki, pilarki czy wkrętarki.